Závažnost globálního nedostatku čipů se za posledních několik týdnů zvýšila a nyní to vypadá, že to bude mít dopad na miliony lidí včetně omezení dodávek CNC obráběcích strojů.

 

I přes to, že to na první pohled není zřejmé, čipy se nacházejí v řadě věcí kolem nás, od konzolí PlayStation a zubních kartáčků až po pračky a budíky, včetně CNC obráběcích strojů. Ale není jich dost pro všechny.

Přední analytik společnosti Gartner Alan Priestley, pro server CNBC uvedl, že nedostatek čipů a polovodičových součástek bude ohrožovat dodávky strojů a zařízení minimálně do roku 2023 - 2025 a také povede k celkovému zdražení vlivem nedostatku zboží. 

 

 

První z předních dodavatelů řídicích systému pro CNC stroje, společnost SIEMENS už omezuje dodávky pro výrobce strojů. Prezidentka a generální ředitelka společnosti SIEMENS USA Barbara Humpton už také od počátku roku 2021 upozorňuje na zvýšenou nutnost cílených investičních změn průmyslových dodavatelských řetězců pro mikroelektroniku, jako jsou čipy a ostatní polovodiče. Tím lze do budoucna řešit nedostatek těchto elektronických součástek.

Jak uvádí Financial Times, lze předpokládat, že současný nedostatek těchto součástek a komponent se bude dotýkat všech dodavatelů a výrobců a to nejen dodavatelů řídicích systémů CNC strojů.

 

K RŮSTU CENY CNC VEDE I ZVÝŠENÍ CENY OCELI

Ceny oceli stoupají po celém světě a v Evropě jsou dnes dvakrát vyšší než před rokem. Hlavní příčinou je celosvětový růst cen vstupních surovin a komodit obecně. K růstu cen přispívají i další faktory. Velcí zákazníci na přelomu roku vyčerpali zásoby v očekávání poklesu cen, takže třeba v Německu se zásoby ploché oceli dostaly na nejnižší úroveň za posledních 33 let. Teď všichni musí zásoby rychle doplnit za vyšší než očekávané ceny, což dále přispívá k jejich růstu,“ říká Daniel Urban, předseda představenstva Ocelářské unie

 

 KAM AŽ POROSTOU CENY NÁMOŘNÍ PŘEPRAVY? 

Dalším aspektem růstu ceny CNC strojů je krize v námořní přepravě. Podle serveru EKONOM je současná cena námořní přepravy přibližně o 300-400% vyšší než v minulém roce. Bohužel zatím nelze předpokládat, že rejdaři budou tlačit na snížení cen námořní kontejnerové přepravy.

 

 

BUDE TO ZNAMENAT ZDRAŽOVÁNÍ A NEDOSTATEK CNC STROJŮ?

V souvislosti s nedostatkem čipů už např. společnost Siemens avizuje prodloužení dodacích termínů kompletních sad řídicích systémů na 6-8 měsíců. Což logicky povede ke zvýšení tlaku na konečnou cenu strojů. Je zřejmé, že ve stejné situaci po vyprodání skladových zásob budou i ostatní dodavatelé.

 

EXISTUJE NĚJAKÉ ŘEŠENÍ PRO UŽIVATELE CNC STROJŮ? 

 

Toto vše má už nyní vliv na prodloužení dodacích termínů nových CNC strojů a podle zpráv od předních výrobců to bude mít za následek razantní zvýšení cen nových obráběcích strojů. Už nyní se mluví o podzimním zvýšení cen až o 20%. V případě, že se situace na trhu s ocelí a mikroelektronikou bude zhoršovat není vyloučeno ani zvýšení cen o více než 25%. 

Jedním z řešením pro firmy je urychlení investic s včasnou objednávkou CNC obráběcího stroje ještě za původní nezvýšené ceny. Včasné rozhodnutí a objednání CNC stroje Vám může v současné situaci ušetřit u menších strojů několik stovek tisíc Kč u větších strojů i přes milion Kč.

Dalším řešením je využití nabídky SKLADOVÝCH CNC STROJŮ. Je ale zřejmé, že nabídky skladových strojů budou v budoucnu také velmi omezené. Pokud zvažujete investici do CNC obráběcích strojů, nyní je ten nejvhodnější čas na výběr Vašeho nového stroje a jeho objednávku.